Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939


Dołącz do nas: www.facebook.com/GOSlask1939

Archiwum aktualności

Ćwiczenia zimowe na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

W sobotę 14 lutego br. odbyliśmy wraz z kolegami z SRH 73pp z Katowic partol narciarski. Trasa prowadziła od Żarek-Przewodziszowic przez Czatachową do Ostrężnika i z powrotem w rejon Pustelni.

Czytaj dalej »

Ćwiczenia jesienne w Maczkach

Pod koniec listopada 2014 r., w sobotę 22-go, GRH - G.O. "Śląsk" zorganizowała ćwiczenia jesienne na terenie Zaagłębia Dąbrowskiego. Okazją była wizyta w dzielnicy Sosnowiec-Maczki. W okresie poprzedzającym wybuch II wojny światowej w magazynach przy stacji kolejowej znajdowało się uzbrojenie i wyposażenie dla wojska.

Czytaj dalej »V Syberiada w Sosnowiec-Maczki

W niedzielę, 18 stycznia 2015 r. po raz kolejny gościliśmy w dzielnicy Sosnowiec-Maczki. Tym razem wzięliśmy udział w marszu terenowym poświęconym pamięci powstańców styczniowych pod nazwą "Syberiada". Była to już piąta edycja marszu.

Czytaj dalej »

Warta honorowa dla pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego

W czwartek, 13 listopada 2014 roku członkowie GRH - G.O. "Śląsk" wystawili wartę honorową podczas uroczystości odsłonięcia płyty pamiątkowej i nadania imienia rotmistrza Witolda Pileckiego skwerowi w Chorzowie-Batorym.

Czytaj dalej »Odsłonięcie pomnika Nieznanego Żołnierza 1914-1920 w Sosnowcu-Zagórzu

Dzień po Święcie Niepodległości, 12 listopada 2014 r. w Sosnowcu-Zagórzu miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Po 75 latach odsłonięty został ponownie pomnik Nieznanego Żołnierza 1914-1920.

Czytaj dalej »

Święto Niepodległości w Chorzowie

W tym roku, 11 listopada GRH - G.O. "Śląsk" wzięła udział w uroczystościach w Chorzowie. Przed wojną w tym mieście stacjonował 75 Pułk Piechoty, dlatego w Święto Niepodległości wystawiliśmy poczet sztandarowy 75pp oraz dioramę ze sprzętem piechoty.

Czytaj dalej »O walkach o kopalnię "Michał" na Uniwersytecie III Wieku

W pierwszy wtorek listopada (04.11.) członkowie GRH - G.O. "Śląsk" przeprowadzili prelekcję historyczną dla seniorek i seniorów z Uniwersytetu III Wieku z Siemianowic Śląskich. Prelekcja dotyczyła walk o kopalnię "Michał" z września 1939 roku.

Czytaj dalej »

Asysta GRH-G.O. "Śląsk" w ZSO nr 5 w Sosnowcu

W piątek, 7 listopada członkowie GRH - G.O. "Śląsk" wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości, które odbyły się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu-Zagórzu. Wystawiliśmy asystę honorową do sztandaru szkoły oraz przeprowadziliśmy prelekcję nt. BON "Sosnowiec".

Czytaj dalej »Warta honorowa na cmentarzu garnizonowym w Katowicach

Z okazji Zaduszek (2 listopada), przypadających w tym roku w dzień świąteczny nasza grupa przy wsparciu kolegów z SRH "73pp z Katowic" wystawiła warty honorowe przy pomniku Nieznanego Żołnierza i poległych Powstańców z 1939 r. na cmentarzu garnizonowym w Katowicach.

Czytaj dalej »

Warta stanie na cmentarzu wojskowym w Katowicach

W Dzień Zaduszny, 2 listopada (niedziela) br. od godziny 10.00 na cmentarzu wojskowym przy ul. Meteorologów w Katowicach członkowie GRH – G.O. „Śląsk” wystawią wartę honorową w mundurach przedwojennego Wojska Polskiego.

Czytaj dalej »Prace na cmentarzu wojskowym w Katowicach

W sobotę (25 października) przeprowadziliśmy prace renowacyjne i porządkowe na dwóch żołnierskich grobach zlokalizowanych na cmentarzu wojskowym w Katowicach. Nasze działania realizowane są za zgodą Katowickich Cmentarzy Komunalnych.

Czytaj dalej »

Patrol łączności 11pp na Gwarkach w Tarnowskich Górach

Na tegorocznych Gwarkach, które odbyły się 7 września w Tarnowskich Górach, postanowiliśmy zmienić nieco formę prezentacji żołnierzy 11 pp na bardziej aktywną niż sam przemarsz. Udało się zaprezentować jeden z pododziałów tarnogórskiego pułku czyli patrol telefoniczny z plutonu łączności.

Czytaj dalej »GRH - G.O. "Śląsk" na konferencji "Policyjny Wrzesień 1939"

W czwartek 2 października 2014 r. w Szkole Policji w Katowicach, odbyła się konferencja naukowa pn. „Policyjny Wrzesień 1939” zorganizowana przez: Szkołę Policji w Katowicach, Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z/s w Katowicach, Śląsko – Małopolski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu oraz Katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Czytaj dalej »

Rekonstruktorzy w katowickim Domu Dziecka

Podczas wrześniowego (13.09.) II Pikniku Integracyjnego organizowanego przez Dom Dziecka "Tęcza" z Katowic, członkowie GRH - G.O. "Śląsk" zaprezentowali uzbrojenie i wyposażenie patrolu łączności.

Czytaj dalej »Ocalić od zapomnienia ... bitwa pod Tomaszowem Lubelskim

W przedostatni weekend września (19 - 20 - 21) członkowie GRH - G.O. "Śląsk" wyjechali pod Tomaszów Lubelski by odwiedzić miejsca walk i pamięci oraz wziąć udział w corocznym wydarzeniu "Ocalić od zapomnienia" - rekonstrukcji walk z września 1939 r. pod Tomaszowem Lubelskim.

Czytaj dalej »

W Sosnowcu o BON "Sosnowiec"

Po południu, 11 września (czwartek) w Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu odbyło się spotkanie poświęcone Batalionowi Obrony Narodowej "Sosnowiec". Było to pierwsze od wielu lat podjęcie tematu udziału sosnowiczan w wojnie obronnej Polski.

Czytaj dalej »Chorzów upamiętnił żołnierzy 75pp

Na budynku Urzędu Miasta Chorzów, 5 września (piątek) br. odsłonięto tablicę upamiętniającą 75 Pułk Piechoty. Żołnierze 75pp stacjonowali w Chorzowie w latach 1922-1939 i brali czynny udział w życiu lokalnej społeczności.

Czytaj dalej »

3 września w Mysłowicach

3 września, w 75 rocznicę wycofania się jednostek Wojska Polskiego z Górnego Śląska, GRH - G.O. "Śląsk" wzięła udział w uroczystościach pod pomnikiem poświęconym żołnierzom z 23 Batalionu Saperów Górnośląskich w Mysłowicach.

Czytaj dalej »1 września w Sosnowcu i Chorzowie

W poniedziałek, 1 września 2014 roku GRH - G.O. "Śląsk" wzięła udział w obchodach 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczestniczyliśmy w uroczystościach, które odbyły się w Sosnowcu i Chorzowie.

Czytaj dalej »

Jak 75 pp bił się o "Michała"

31 sierpnia br. w przeddzień 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej, GRH - G.O. "Śląsk" wzięła udział w rekonstrukcji wydarzeń jakie miały miejsce na terenie kopalni "Max" (obecnie "Michał") w Siemianowicach Śląskich. Tutaj, 75 lat temu walczyli żołnierze z 75 pułku piechoty z Chorzowa.

Czytaj dalej »Święto Wojska Polskiego i inscenizacja w Dobieszowicach

Tegoroczne Święto Wojska Polskiego obchodziliśmy wraz z kolegami z koła terenowego "Pro Fortaliciunm" z Dobieszowic. Wzbogaceniem oficjalnych uroczystości była inscenizacja nawiązująca do walk granicznych z września 1939 roku.

Czytaj dalej »

Schron "Ewa" w Cieszynie uratowany!

08.08. - 12.08.2014 r. zrealizowana została operacja ratowania schronu w Cieszynie. W sobotę 16 sierpnia odbyło się spotkanie protestacyjne przy wjeździe na działkę budowlaną, gdzie zlokalizowany jest schron.

Czytaj dalej »10 lat minęło GRH ...

W pierwszą sobotę sierpnia (02.08.) odbyło się spotkanie z okazji 10-lecia powstania GRH - G.O. "Śląsk". Spotkaliśmy się na uroczystej kolacji w przedwojennej willi w Katowicach. Wspólnie obejrzeliśmy prezentację wybranych zdjęć prezentujących zakres działania Grupy.

Czytaj dalej »

Święto Wojska Polskiego w Chorzowie

O godzinie 13.00, we wtorek 12 sierpnia br. na terenie byłych koszar 75 Pułku Piechoty w Chorzowie rozpoczęło się wydarzenie z okazji święta Wojska Polskiego. Organizatorem wydarzenia była Wojskowa Komenda Uzupełnień w Chorzowie.

Czytaj dalej »GRH - G.O. "Śląsk" z 2 Morskim Pułkiem Strzelców na Strefie Militarnej 2014

Od 10 do 13 lipca, GRH - G.O. "Śląsk" wspólnie z kolegami z 2 Morskiego Pułku Strzelców brała udział w prezentacjach grup rekonstrukcyjnych podczas ogólnopolskiego zlotu Strefa Militarna 2014 w Podrzeczu.

Czytaj dalej »

II Piknik Historyczny w Mysłowicach

Na zaproszenie stowarzyszenia Mysłowicki Detektyw Historyczny, 22 czerwca 2014 r. (niedziela) wzięliśmy udział w II Pikniku Historycznym, który odbył się Paku Zamkowym przy ul. Hugona Kołłątaja w Mysłowicach.

Czytaj dalej »VIII Zjazd Rodziny Wojskowej 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty

W sobotę, 21 czerwca członkowie GRH - G.O. "Śląsk" uczestniczyli po raz kolejny, w Zjeździe Rodziny Wojskowej 74 Górnoślaskiego Pułku Piechoty z Lublińca.

Czytaj dalej »

Miejsce pamięci w Koszęcinie

Od ponad roku zbieramy informacje na temat miejsc pamięci związanych z żołnierzami września 1939 roku. W Koszęcinie odnaleźliśmy kolejne.

Czytaj dalej »Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń

W tym roku odbyła się 10 edycja inscenizacji "Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń". 24 maja (sobota) na polach przed pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy Wojska Polskiego, przypomnieliśmy o wydarzeniach sprzed 75 lat.

Czytaj dalej »

Ponad 400 osób w jedną noc ...

W tegoroczną Noc Muzeów (17 maja) nasz schron odwiedziło ponad 400 osób. Zwiedzanie schronu odbywało się w kilkunastoosobowych grupach.

Czytaj dalej »Noc Muzeów na Schronie nr 5 w Chorzowie

Jak co roku GRH - G.O. "Śląsk" zaprasza na Schron bojowy nr 5 przy ul. Katowickiej 168 w Chorzowie. W dniu 17 maja od godz. 18:00 do 01:00 obiekt będzie udostępniony do zwiedzania dla Wszystkich zainteresowanych.

Czytaj dalej »

Chwała Saperom! - 8 maja Święto Saperów

Na zaproszenie stowarzyszenia Mysłowicki Detektyw Historyczny, 8 maja (czwartek) br. wzięliśmy udział w krótkiej uroczystości pod pomnikiem 23 Batalionu Saperów, który znajduje się  w Mysłowicach.

Czytaj dalej »Przywracanie pamięci o Powstańcach Śląskich

Po południu, 2 maja w Radzionkowie odbyło się uroczyste odsłonięcie mogił Powstańców Śląskich. Na dotychczas bezimiennych grobach pojawiły się tabliczki z imionami i nazwiskami poległych.

Czytaj dalej »

Rajd w Święto Flagi

W piątek, 2 maja odbył się rajd historyczny śladami Wojska Polskiego po Chorzowie. Podobnie jak w roku ubiegłym był on związany z przypadającym w tym dniu Świętem Flagi RP.

Czytaj dalej »Śladami Wojska Polskiego po Chorzowie

Dzięki współpracy WKU Chorzów i GRH - G.O. "Śląsk" powstał przewodnik "Śladami Wojska Polskiego po Chorzowie". W publikacji można znaleźć opisy i zdjecia schronów, budynków koszarowych, kasyna i innych obiektów związanych z WP.

Czytaj dalej »

II Rajd "Śladami Wojska Polskiego po Chorzowie" - 2 maja (piątek)

Zapraszamy na drugą edycję Rajdu "Śladami Wojska Polskiego po Chorzowie". 2 maja (piątek) br. będzie można odwiedzić obiekty związane z wojskiem i historią miasta Chorzowa.

Czytaj dalej »GRH - G.O. "Śląsk" na uroczystościach katyńskich w Sosnowcu-Zagórzu

W niedzielę, 30 marca br. członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej - Grupa Operacyjna "Śląsk" wzięli udział w Uroczystościach Katyńskich, które odbyły się w parafii pw św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu.

Czytaj dalej »

75 lat temu, 23 marca 1939 r. o godz. 10.00 powołano Armię „Kraków”

75 lat temu, 23 marca 1939 r. o godz. 10.00 powołano Armię „Kraków” (i inne Armie mające bronić granic Rzeczpospolitej w wypadku spodziewanego konfliktu).

Czytaj dalej »Jak piechota z artylerią ...

Na początek kwietnia br. zaplanowaliśmy wyjazd na I Kurs Artylerii Piechoty organizowany przez GRH 7 Dywizjonu Artylerii Konnej. Kurs będzie realizowany w dniach 5-6 kwietnia 2014 r. (sobota-niedziela) w Poznaniu.

Czytaj dalej »

2004 - 2014 ... 10 lat działalności GRH - G.O. "Śląsk"

W 2014 roku mija 10 lat naszej działalności ... powstanie GRH - G.O. "Śląsk" w 2004 roku zapoczątkowało nowy rozdział w historii Stowarzyszenia "Pro Fortalicium", pod którego skrzydłami działamy.

Czytaj dalej »GRH - G.O. "Śląsk" po raz czwarty dla WOŚP

W 2014 roku wsparliśmy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy po raz czwarty! Tym razem w dniu finału, czyli 12 stycznia br. (niedziela) GRH - G.O. "Śląsk" uczestniczyla w wydarzeniach na terenie dawnej kopalni "Prezydent" w Chorzowie.

Czytaj dalej »

Zmarł kapitan Franciszek Grzegorzek, weteran II wojny światowej - żołnierz 75 pp z Chorzowa

Zmarł kapitan Franciszek Grzegorzek z Pszowa, ostatni świadek chwały śląskich pułków we wrześniowej wojnie obronnej Polski 1939 roku. Cześć Jego Pamięci!

Czytaj dalej »Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Członkowie GRH - G.O. "Śląsk" życzą Wam wszystkim spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. W Wigilię wspomnijcie żołnierzy, którzy oddali życie za niepodległą Polskę. Cześć Ich Pamięci!

Czytaj dalej »

"Żołnierze z betonu, żołnierze ze Śląska ..." - artykuł o naszej Grupie w "Militaria XX wieku - Wydanie Specjalne"

W kolejnym numerze "Militaria XX wieku - Wydanie Specjalne" (Nr 6(34)/2013) znajdziecie artykuł na temat GRH - G.O. "Śląsk" i GRH "Die Kampfgruppe Hoffmeyer" pt. "Żołnierze z betonu, żołnierze ze Śląska ...".

Czytaj dalej »"Za mundurem ..." - zaproszenie na wystawę w Nakle Śląskim

W imieniu organizatorów, Centrum Kultury Śląskiej i Grupy Rekonstrukcji Historycznej Powstań Śląskich "Weteran" zapraszamy 12 grudnia (czwartek) o godzinie 17.00 na otwarcie wystawy.

Czytaj dalej »

Chorzów, Katowice, Mysłowice, Sosnowiec - odwiedziny w miejscach pamięci i pochówku żołnierzy WP

23 listopada 2013 r. (sobota) członkowie GRH -G.O. "Śląsk" odwiedzili sześć cmentarzy, na których pochowani zostali żołnierze Wojska Polskiego, harcerze i cywilne ofiary z września 1939 r.

Czytaj dalej »Trzy razy Narodowe Święto Niepodległości

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości rozpoczęły się dla naszej Grupy już w piątek 8 listopada. W tym dniu uczestniczyliśmy w obchodach święta w Chorzowie. Dwa dni później, 10 listopada byliśmy w Siemianowicach Śląskich, a w poniedziałek (11.11.) w Świętochłowicach.

Czytaj dalej »

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Chorzowie

W piątek (8.11.2013 r.) członkowie GRH - G.O. "Śląsk" wezmą udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Chorzowie. Tradycyjnie już, podczas uroczystości wystawimy poczet sztandarowy 75pp.

Czytaj dalej »10 i 11 listopada - GRH - G.O. "Śląsk" na Narodowym Święcie Niepodległości

Członkowie GRH - G.O. "Śląsk" wezmą udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. 10 listopada (niedziela) w Siemianowicach Śląskich, a 11 listopada (poniedziałek) w Świętochłowicach.

Czytaj dalej »

Żołnierskie mogiły na Górnym Śląsku

Niedziela (26.10.2013 r.) to drugi etap naszych działań polegających na ewidencji i porządkowaniu miejsc pamięci poświęconych żołnierzom Wojska Polskiego, szczególnie z Grupy Operacyjnej "Śląsk". W tym dniu skupiliśmy się na rejonie Gliwic.

Czytaj dalej »Porządkowanie mogił żołnierskich w Zagłębiu

W sobotę (19.10.2013 r.) członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej – Grupa Operacyjna „Śląsk” odwiedzili cmentarze w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Będzinie. Celem akcji było posprzątanie mogił żołnierskich znajdujących się na zagłębiowskich cmentarzach oraz inwentaryzacja i uaktualnienie informacji o tych miejscach.

Czytaj dalej »

Święto Wojsk Radiotechnicznych i krzyż pamiątkowy "Zwycięzcom 1945"

W piątek (11.10.2013) członkowie GRH - G.O. "Śląsk" wzięli udział w ogólnopolskich obchodach Święta Wojsk Radiotechnicznych w Radzionkowie. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie "Radar" wraz z UM Radzinków.

Czytaj dalej »Trzy dni pod Tomaszowem Lubelskim

Od 13-tego (piątek) do 15-tego września (niedziela) członkowie GRH - G.O. "Śląsk" przeprowadzili szereg działań związanych z upamiętnieniem walk jakie rozegrały się w 1939 roku pod Tomaszowem Lubelskim.

Czytaj dalej »

II Rajd Historyczny

W sobotę, 28 września 2013 odbył się II Rajd Historyczny, zorganizowany przy współpracy członków grup rekonstrukcyjnych oraz szkoły z Ożarowic. W przedsięwzięciu wzięły udział GRH „Karpaty”, GRH - Grupa Operacyjna „Śląsk” będące częścią Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” oraz GRH III Pułku Ułanów Śląskich.

Czytaj dalej »Ostatnia bitwa ... G.O. "Śląsk" pod Tomaszowem Lubelskim

W dniach 13 - 15 września br. członkowie GRH - G.O. "Śląsk" wezmą udział w corocznych wydarzeniach realizowanych w ramach projektu "Ocalić od zapomnienia". Organizowane są one od 2008 roku w Tomaszowie Lubelskim.

Czytaj dalej »

"Podoficerowie i strzelcy na przepustce" - 11pp na Gwarkach w Tarnowskich Górach

Jak co roku we wrześniu (8.9.2013 r.), członkowie GRH - G.O. "Śląsk" wzięli udział w tarnogórskich "Gwarkach". To cykliczne wydarzenie, którego głównym punktem jest parada historycznych postaci związanych z miastem Tarnowskie Góry.

Czytaj dalej »Ostatni dzień sierpnia - mobilizacja nie tylko bojowa

Dzień Mobilizacji (31.08.2013 r.) na schronie nr 5 upłynął w gorącej i napiętej atmosferze prac związanych z utrzymaniem porządku na obiekcie. Ponadto członkowie Grupy poddali konserwacji sprzęt grupowy będący na jej stanie wraz z kontrolą ewidencji.

Czytaj dalej »

... do ostatniego naboju - V Piknik Forteczny w Świętochłowicach

W sobotę (24 sierpnia) w Parku im. Mieszkańców Heiloo w Świętochłowicach GRH - G.O. "Śląsk" uczestniczyła w V Pikniku Fortecznym. Poza tradycyjnym wystawieniem dioramy z rkm wz 28 Browning na podstawie plot oraz granatnika wz 36, wzięliśmy udział w inscenizacji.

Czytaj dalej »Poczet 75pp na 74 rocznicy wybuchu II w. św.

Na zaproszenie WKU w Chorzowie, w dniu 2 września (poniedziałek) członkowie GRH - G.O. "Śląsk" wzięli udział w obchodach 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie miało miejsce w Chorzowie niedaleko dawnych koszar 75 Pułku Piechoty.

Czytaj dalej »

Poczet sztandarowy 75pp na Święcie Wojska Polskiego w Chorzowie

19 sierpnia br (poniedziałek) przedstawiciele GRH - G.O. "Śląsk" wzięli udział w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego organizowanych przez WKU w Chorzowie. Wydarzenie odbyło się na terenie dawnych koszar 75pp przy pomniku "Bytomiaka".

Czytaj dalej »Diorama nad Brynicą (Dobieszowice)

W czwartek (15.08.2013 r.), uczestniczyliśmy w Święcie Wojska Polskiego organizowanym przy schronie w Dobieszowicach. W tym roku prezentowaliśmy się jako 5 kompania, II batalionu 11 pułku piechoty.

Czytaj dalej »

V Piknik Forteczny w Świętochłowicach

W sobotę (24 sierpnia br.) członkowie GRH - G.O. "Śląsk" wezmą udział w V Pikniku Fortecznym w Świętochłowicach. Oprócz statycznych pokazów umundurowania i uzbrojenia będziemy mieli okazję wziąć udział w inscenizacji walk z Wehrmachtem.

Czytaj dalej »Święto Wojska Polskiego w Dobieszowicach

GRH - G.O. "Śląsk" - jak co roku - weźmie udział w wydarzeniach organizowanych 15 sierpnia br. (czwartek) z okazji Święta Wojska Polskiego w Dobieszowicach.

Czytaj dalej »

Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej pomyłek w rekonstrukcji

W Chorzowie, 27 lipca br. (sobota) na terenie dawnych koszar 75 pułku piechoty odbyły się letnie ćwiczenia GRH - G.O. "Śląsk". Zakres zajęć obejmował szyk i poruszenia pocztu sztandarowego oraz podstawową musztrę dla strzelców.

Czytaj dalej »

Współpraca: