Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939


Dołącz do nas: www.facebook.com/GOSlask1939

Projekt "WOROCHTA", czyli wojsko na nartach

Nocą 30 stycznia 2015 r. pełni optymizmu ruszyliśmy w kierunku urokliwego schroniska PTTK Samotnia położonego w Kotle Małego Stawu w Karkonoszach. W Projekt "Worochta" organizowany przez GRH Szwadron Łączności nr 7 z Poznania zaangażowali się członkowie GRH - G.O. "Śląsk" w rolach podchorążych rezerwy artylerii oraz piechoty.

Nasz wyjazd stanowił nawiązanie do wojskowych kursów narciarskich organizowanych przed 1939 r. właśnie w miejscowości Worochta na Pokuciu, w województwie stanisławowskim.

Już w pierwszych godzinach trwania naszego kursu rozpoczęła się twarda konfrontacja uczestników i ich sprzętu z trudnymi warunkami górskimi. Męczące przemarsze z pełnym obciążeniem, zamiecie śnieżne, mróz i górskie szlaki stać się miały dla nas rzeczą powszednią przez kolejne dni.

Czterodniowy pobyt w górach był przede wszystkim czasem doskonalenia musztry narciarskiej oraz różnych technik marszowych i zjazdowych. W drugiej kolejności nacisk położyliśmy na umiejętności pieszego poruszania się patrolem w różnych warunkach pogodowych i terenowych.

Jak się okazało dodatkowy punkt zajęć dopisały same góry - nie zawsze łaskawa pogoda, zmęczenie, defekty oryginalnego i współcześnie wykonanego sprzętu stały się fundamentem zgrania naszego zespołu i wzmocniły łączące nas wszystkich więzy koleżeństwa.

 

Źródło relacji i zdjęć: www.szwadronlacznosci.pl

ZOBACZ FILM Z PROJEKTU "WOROCHTA"


Współpraca: