Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939


Dołącz do nas: www.facebook.com/GOSlask1939

O nas

Powstanie GRH - G.O. "Śląsk" zapoczątkowało nowy rozdział w historii Stowarzyszenia "Pro Fortalicium", pod którego skrzydłami działamy. Schrony bojowe i pola bitewne na Śląsku zaczęły na nowo ożywać poprzez sylwetki rekonstruowanych przez nas historycznych formacji wojskowych. Służyć temu też mają ekspozycje w wnętrzu izb muzealnych mające za cel jak najwierniejsze odtworzenie wyposażenia i uzbrojenia schronów. Jednak same fortyfikacje nawet jak najwierniej odtworzone nie oddają w pełni ducha historii z nimi związanej - historii wojskowości na Śląsku związanej z okresem II wojny światowej, którą staramy się odtwarzać.

Historia GRH - G.O."Śląsk"

Wszyscy członkowie GRH – G.O. „Śląsk” należą do Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. Dlatego już od czasu rozpoczęcia restauracji pierwszych schronów wielu z nas widziało oczyma wyobraźni osoby w odtworzonym umundurowaniu, z uzbrojeniem wojsk polskich, "ożywiające" te obiekty.

Czytaj dalej »

Członkowie GRH - G.O. "Śląsk"

Wszyscy członkowie GRH - G.O. "Śląsk" należą do Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium".

Czytaj dalej »Zasady rekrutacji do GRH - G.O. "Śląsk"

Przed przystąpieniem do naszej Grupy Rekonstrukcji Historycznej prosimy Cię o zapoznanie z regulaminami, a co za tym idzie wymaganiami jakie stawiamy przed Tobą. W przypadku ich akceptacji prosimy o kontakt.

Czytaj dalej »

Regulamin wewnętrzny GRH - G.O. "Śląsk"

Regulamin niniejszy powstał w celu podniesienia profesjonalizmu grupy, jej wizerunku oraz jak najwierniejszego rekonstruowania reprezentowanych przez nią jednostek na zasadach jednolitości, zgrania, i realizmu. Ma on też na celu eliminacje wszelkich odchyleń od dobrze zrozumianych norm społeczno-obyczajowych oraz osób, dla których jest to tylko kolejne, krótkie i nic nie znaczące zajęcie w ich życiu.

Czytaj dalej »Regulamin zewnętrzny GRH - G.O. "Śląsk"

Regulamin niniejszy powstał w celu uregulowania stosunków pomiędzy członkami Grupy oraz stworzenia jasnych i przejrzystych zasad na jakich mogą dołączyć w jej szeregi i uczestniczyć w jej życiu.

Czytaj dalej »

Dziennik działań Grupy za 2013 rok

Rozwija się nasza współpraca z WKU w Chorzowie - uczestniczymy jako poczet sztandarowy 75pp w różnych wydarzeniach. W maju bierzemy udział w otwarciu Muzeum Śląskiego Września w Tychach.

Czytaj dalej »Dziennik działań Grupy za 2012 rok

Wyjątkowy rok, 23 czerwca odbieramy w Chorzowie kopię sztandaru 75pp. W grudniu odwiedzamy w Pszowie kombatanta z 75pp, a 27 grudnia uczestniczymy w otwarciu schronu dowodzenia O.W. "Śląsk" w Chorzowie.

Czytaj dalej »

Dziennik działań Grupy za 2011 rok

Oprócz udziału w  inscenizacjach i rekonstrukcjach prowadzimy również prezentacje edukacyjne dla młodzieży i dorosłych. W tym roku byliśmy w Myszkowie oraz na konferencji "Śląski Wrzesień 1939" w Katowicach.

Czytaj dalej »Dziennik działań Grupy za 2010 rok

Pracowity sierpień i wrzesień. Po raz trzeci jedziemy pod Tomaszów Lubelski. Udział w obchodach Święta Niepodległości, tym razem w Siemianowicach Śląskich.

Czytaj dalej »

Dziennik działań Grupy za 2009 rok

Po raz pierwszy zostaliśmy zaangażowani do produkcji filmowej - film "Śląski Wrzesień" realiozwany jest przez TVP Katowice. W tym roku przypada 70 rocznica wybuchu II wojny światowej.

Czytaj dalej »Dziennik działań Grupy za 2008 rok

W tym roku pierwszy wyjazd do Tomaszowa Lubelskiego - odwiedzimy tereny ostatnich walk pułków G.O. "Jagmin". Jak zwykle w maju Noc Muzeów. W listopadzie nasz kolega Andrzej Pasieka prezentuje swoje "wojenne" fotografie.

Czytaj dalej »

Dziennik działań Grupy za 2007 rok

W styczniu spotkanie z kombatatem, w kwietniu Dni Ułana w Poznaniu. Jak zawykle pracowity maj i czerwiec. Nie zaniedbujemy również kwestii ćwiczeń, oprócz tego, jak to w wosjku ... szyjemy, czyścimy, naprawiamy.

Czytaj dalej »Dziennik działań Grupy za 2006 rok

Bardzo angażujacy wrzesień w tym roku. Jesteśmy obecni w Będzinie, Piekarach Śląskich-Kamieniu, Chorzowie i Gostyni. Bierzemy również udział w rekonstrukcji bitwy nad Bzurą w Brochowie.

Czytaj dalej »

Dziennik działań Grupy za 2005 rok

W tym roku rozwijamy współpracę z organizatorami różnych wydarzeń historycznych, patriotycznych. Staramy się jak najlepiej zaprezentować podczas inscenizacji. Kompletujemy umundurowanie i wyposażenie.

Czytaj dalej »Dziennik działań Grupy za 2004 rok

Pierwsze kroki w naszej działalności rekonstruktorskiej. Dużo pasji, mało doświadczenia - zbieramy zatem informacje, kontakty, poszerzamy swoją wiedzę.

Czytaj dalej »Współpraca: