Na półkach sklepowych możemy znaleźć całe mnóstwo olejów, które stanowią źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, między innymi Omega-3 i Omega-6, są doskonałym dodatkiem do posiłków, ale także posiadają właściwości, o których często nie mamy pojęcia. Jednym z nich jest olej z pestek dyni, który uznawany jest za jeden z najbardziej wartościowych przez wzgląd na swoją uniwersalność i szerokie zastosowanie.

Olej z pestek dyni – właściwości

Ten gęsty, ciemnozielony olej o charakterystycznym orzechowym aromacie i smaku już dawno znalazł swoich zwolenników, którzy korzystają z niego nie tylko w kuchni, ale także w medycynie. Wiele osób przekonuje, że regularne spożywanie oleju może zapobiec chociażby osłabieniu organizmu. Nie da się jednak nie zauważyć, że sama procentowa zawartość kwasów tłuszczowych w oleju z pestek dyni nie wygląda tak dobrze, jak na przykład w oleju lnianym. Przede wszystkim składa się on w prawie 19% z nasyconych kwasów tłuszczowych, które odpowiadają za zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi, a co za tym idzie także do miażdżycy naczyń krwionośnych. Całe szczęście cała reszta oleju z pestek dyni to kwasy nienasycone, w tym prawie 50% to kwasy wielonienasycone – Omega-6 i Omega-3, choć ten drugi wyłącznie w śladowych ilościach. Warto zatem pamiętać, że przy spożywaniu oleju z pestek dyni należy uzupełniać kwasy Omega-3, których powinniśmy spożywać więcej, niż Omega-6. Oprócz nich olej z pestek dyni zawiera witaminy A, E, C oraz witaminy z grupy B, a także żelazo, magnez, fosfor, selen i cynk.

Olej z pestek dyni jako lekarstwo na pasożyty

Zastosowanie przeciwpasożytnicze to chyba najbardziej popularna właściwość oleju z pestek dyni, jak i samych pestek, które także zawierają kukurbitacynę – alkaloid odpowiedzialny za paraliżowanie układu nerwowego pasożytów. Stosować go można w profilaktyce przeciwpasożytniczej, unikając w ten sposób pasożytów układu pokarmowego, takich jak tasiemce, glisty czy owsiki, a także jako pomoc w terapii. Warto także wspomnieć, że olej z pestek dyni jest delikatny dla żołądka i jelit, dlatego może być podawany także dzieciom.

Olej na męskie problemy

Olej z pestek dyni charakteryzuje się także zawartością fitosteroli, które swoim działaniem przypominają hormony płciowe. Normalizują poziom dihydrotestosteronu (DHT), dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów u mężczyzn, a także łysieniu na typu androgenowego. To jednak nie jedyna zaleta fitosteroli. DHT jest bowiem także odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego. Regularne spożywanie oleju z pestek dyni może zatem znacząco pomóc mężczyznom z delikatnym przerostem prostaty. Właśnie dlatego stanowi on dodatek do suplementów diety dla mężczyzn.

Olej z pestek dyni w kosmetyce

Olej z pestek dyni, tak samo jak wiele innych olejów, może być z powodzeniem używany w kosmetyce – zarówno jako środek do twarzy jak i włosów. Dzięki zawartości witamin z grupy B doskonale wpływa na kondycję skóry, wspierając procesy regeneracyjne naskórka a także łagodzi podrażnienia. Dlatego polecany jest przede wszystkim osobom ze skórą mieszaną i problematyczną, trądzikową.Dodatkowo, za sprawą znaczącej zawartości potasu, olej charakteryzuje się właściwościami rozjaśniającymi. Może być zatem używany w celu ujednolicenia kolorytu skóry bądź zniwelowania drobnych blizn, na przykład potrądzikowych bądź rozstępów. Zawartość witamin A i E sprawia, że olej z pestek dyni poleca się osobom z osłabionymi włosami – można wcierać go w strukturę włosa bądź dodawać do szamponów.

Zastosowanie w kuchni

Oczywiście olej z pestek dyni nadaje się także doskonale jako dodatek do potraw, przede wszystkim sałatek, chleba, warzyw czy sera. Dzięki wyjątkowemu, orzechowemu smakowi może być także elementem deserów – jest między innymi dodawany do sernika wiedeńskiego. Należy jedna pamiętać, iż olej z pestek dyni może być spożywany wyłącznie na zimno, gdyż tylko wtedy zachowuje swoje właściwości.

Olej z pestek dyni z pewnością warto dołączyć do swojego codziennego menu – nie tylko jako doskonały dodatek do potraw, ale także jako element wspierający zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Czytaj więcej na: https://niwki.pl/produkt/olej-pestek-dyni/

3 KOMENTARZE

  1. Olej z pestek dyni jest jednym ze smaczniejszych olejów. Wiele osób używa go jako dodatku do deserów np. lodów waniliowych. Ale nie tylko. Prócz walorów smakowych, oleje są też zdrowe. Tak samo jak soki warto by były składnikami naszej diety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here