Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939


Dołącz do nas: www.facebook.com/GOSlask1939

Schron nr 5

Schron nr 5 położony w granicach miasta Chorzowa przy ul. Katowickiej 168, to obiekt dwukondygnacyjny, połączonymi dwoma włazami zaopatrzonymi w stalowe drabinki do wspinania. Na jednej i na drugiej kondygnacji jest po siedem pomieszczeń. Na górnej kondygnacji znajdują się izby bojowe, a w nich chronione pancerną płytą stanowiska dwóch ckm-ów (Browning wz.30 kal. 7,92 mm). Trzeci ckm (ten sam typ) zamontowany był w kopule pancernej.

Źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium"

17 lipca 2003 roku Stowarzyszenie „Pro Fortalicium” oficjalnie otrzymało klucze do schronu „nr 5” od prezydenta miasta Chorzowa. Obiekt pierwszy raz udostępniono do zwiedzania szerszej publiczności 31.08.2003 r. Do 2007 r. systematycznie rozwijano ekspozycje w jego wnętrzu. Od końca 2009 roku schron znajduje się pod opieką członków GRH - G.O. "Śląsk" - jest udostępniany dla zwiedzających i żyje wraz z sukcesywnie rozwijaną ekspozycją. Obiekt bierze również cykliczny udział w ogólnopolskiej Nocy Muzeów.

Zwiedzanie: Indywidualnie – w sezonie: maj-październik, w każdą drugą sobotę miesiąca w godz. 10-13.

Grupy zorganizowane – wstęp cały rok po uzgodnieniu terminu. W sprawie zwiedzania schronu prosimy o kontakt z:

Marcin Bojdoł e-mail: marcinbojdol@wp.pl, Michał Bereżka tel. kom. (+48) 509 496 769, Paweł Krabes tel. kom. (+48) 511 084 289

Historia schronu nr 5

Kilkuletni okres poprzedzający wybuch II wojny światowej był na Śląsku czasem wielu inwestycji i prac związanych z przebudową i rozbudową fortyfikacji, będących podstawą potencjału obronnego kraju w tym regionie.

Czytaj dalej »Współpraca: