Ekstrakt z wanilii od Pi-NUTS to szczególny produkt, który powstaje ze starannie wyselekcjonowanych lasek wanilii z Madagaskaru. To właśnie stamtąd pochodzą znajdujące się w jej laskach ziarenka, które zatopiono w ekstrakcie. Jak się jednak okazuje – produkt ten posiada również kilka innych zalet. Dodany do wypieków nadaje im intensywnego, waniliowego aromatu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat ekstraktu z wanilii!

Co to jest ekstrakt z wanilii?

Ekstrakt z wanilii to produkt szczególnie ceniony w cukiernictwie. Mimo to bardzo ciężko znaleźć go na sklepowych półkach. Jest tak, ponieważ dobrej jakości ekstrakt waniliowy (w porównaniu do zwykłych aromatów) to dość droga przyprawa. Zwłaszcza jeżeli znajdują się w niej ziarenka wanilii. Nie ulega jednak wątpliwości, że przyprawa ta jest warta swojej ceny. Przede wszystkim ekstrakt jest całkowicie naturalnym I bezpiecznym dla zdrowia produktem. W jego składzie znajdują się jedynie nasiona wanilii, które dodają ekstrakowi niepowtarzalnego aromatu oraz ciecz w postaci wody i alkoholu. W składzie produktu nie ma zatem żadnych barwników, konserwantów czy ulepszaczy smaku.

Czy ekstrakt z wanilii a aromat wanilinowy są tym samym?

Nie, oba te produkty znacznie się od siebie różnią. Ekstrakt z wanilii to produkt wysokiej jakości, który w przeciwieństwie do tańszych aromatów waniliowych powstaje z prawdziwej wanilii. Z czego zatem jest wyprodukowany aromat?  W jego składzie zamiast wanilii znajduje się wanilina – popularny związek chemiczny, którym nadaje smaku i zapachu wanilii. Niestety jednak związek ten coraz pozyskuje się w sposób syntetyczny, np. z eugenolu, ligniny czy kwasów lignosulfonowych. W związku z tym zawartość wanilii w aromacie waniliowym stanowi zaledwie około 1,2%. Na tym jednak jeszcze nie koniec. Pozyskiwania syntetycznie wanilina może wywoływać m.in. stany zapalne i zmiany pigmentacyjne skóry. Z tego też względu została ona umieszczona w rejestrze niebezpiecznych związków chemicznych. W porównaniu do niej ekstrakt z wanilii jest całkowicie naturalnym.

Ekstrakt z wanilii od Pi-NUTS – w czym tkwi jego sekret?

Ze względu na ogromną popularność sztucznych aromatów waniliowych, ekstrakt z wanilii jest wciąż stosunkowo słabo znanym produktem. Zwykle jednak wykorzystuje się go na potrzeby cukiernicze. Pozbawiony sztucznych substancji, jest on całkowicie bezpieczny dla organizmu. Tym samym urzeka on swoim aromatem. Sekret jego intensywnego zapachu i smaku tkwi w ziarnach, które są zanurzone w ekstrakcie. Pochodzą one ze starannie wyselekcjonowanych lasek wanilii, która rośnie na Madagaskarze. Swoisty mikroklimat Afryki Wschodniej oraz żyzne gleby na wyspie przyczyniły się do powstania wyjątkowych odmian tej rośliny, a m.in. wanilii burbońskiej. Ręcznie zapylane kwiaty tej rośliny dojrzewają przez 8 miesięcy, aż w środku ich cienkich strączków wykształcą się czarne ziarenka. To właśnie one stanowią sekret tak wyrazistego smaku i zapachu ekstraktu z wanilii od Pi-NUTS.

Właściwości i zastosowanie ekstraktu z wanilii

Ekstrakt z wanilii to produkt stosowany głównie w cukiernictwie, np. przy wypiekach, tortach, kręgach oraz lodach. Śmiało można go również dodać do kawy, herbaty, pitnej czekolady oraz innych napoi. Podkreśli on ich smak oraz nada przyjemnie słodkiego zapachu. Smak ekstraktu z wanilii bardzo długo pozostaje na podniebieniu. Ponadto poza walorami smakowymi posiada on także korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Liczne badania dowodzą bowiem, że ekstrakt z wanilii wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Jako przeciwutleniacz pomaga on zwalczać wolne rodniki, chroniąc tym samym przed stresem oksydacyjnym. Ponadto ekstrakt z wanilii pomaga również w zwalczaniu opryszczek i stanów zapalnych. Z kolei zapach wanilii wpływa kojąco na zmysły – wyciszając, wpływa korzystnie na sen. Zawarta w ekstrakcie wanilia działa przeciwlękowo i antydepresyjnie. Przyprawa ta delikatnie pobudza zmysły. Od wieków jest ona znanym afrodyzjakiem. Na końcu warto również wspomnieć o tym, że jej spożywanie sprzyja obniżaniu poziomu cholesterolu. Dlatego też nie zwlekaj i zapoznaj się z ofertą sklepu Pi-NUTS. Wysokiej jakości ekstrakt z wanilii w atrakcyjnych cenach!