Terapia inhalacyjna jest jednym z ważniejszych elementów w procesach leczenia wielu chorób, zarówno w stanach przewlekłych, jak i ostrych. Korzyści dla pacjenta płynące z zastosowania leków w postaci aerozoli są nieocenione (m.in.: szybkość podania czy znaczne ograniczenie działań niepożądanych). Jednakże podaż substancji aktywnych przy pomocy inhalatorów nie zawsze przynosi zadowalające i oczekiwane efekty lecznicze. Za jedną z przyczyn tego stanu rzeczy przyjmuje się błędy w wykonywaniu manewrów inhalacyjnych przez pacjentów.

Funkcjonalny Stolik składany

galeriaszumen.pl

Rodzaj inhalatora

Na rynku obecnych jest kilkanaście rodzajów urządzeń inhalacyjnych, m.in.: inhalatory suchego proszku (DPI), ciśnieniowe czy najpopularniejsze ciśnieniowe z dozownikiem (pMDI). O tym, które z nich jest najlepsze w danym przypadku zawsze decyduje lekarz prowadzący, biorący pod uwagę podstawową jednostkę chorobową, wiek pacjenta i jego możliwości funkcjonalne, a także rodzaj leku.

Więcej na ten temat przeczytasz na https://inhalujemy.pl/

Prawidłowy manewr

Główne zasady poprawnej techniki inhalacyjnej są podobne dla wszystkich typów inhalatorów. Przede wszystkim niezwykle istotna jest odpowiednia pozycja (siedząca lub stojąca, wyprostowana z opuszczonymi ramionami) w trakcie podaży leku.

Jeśli dane urządzenie wymaga załadowania substancji aktywnej należy to zrobić, pamiętając, iż zawsze dozujemy pojedynczą dawkę. Następnie zdejmujemy osłonkę bądź inne zabezpieczenie, tak by ustnik był odkryty. Odchylamy głowę nieznacznie do tyłu i wykonujemy długi, głęboki wydech (w celu oczyszczenia dróg oddechowych).

Szczelnie obejmujemy ustnik inhalatora, wykonujemy gwałtowny, głęboki wdech ustami jednocześnie uwalniając aerozol (w przypadku inhalatorów aktywowanych wdechem nastąpi automatyczne rozpylenie). Konieczne jest wstrzymanie oddechu na 5 – 10 sekund, a następnie wyjęcie urządzenia z jamy ustnej. Po wykonaniu tych czynności można powrócić do normalnego rytmu oddychania. Jeśli konieczne jest przyjęcie więcej niż jednej dawki leku, należy każdorazowo powtórzyć schemat. Zawsze należy przyjmować ustaloną przez lekarza ilość substancji aktywnej. W zależności od typu urządzenia pacjent powinien regularnie je czyścić i osuszać.

Skutki błędów

Wyniki wielu badań klinicznych jednoznacznie udowodniły, iż powtarzające się błędy w korzystaniu z inhalatorów przez pacjentów, znacząco ograniczają osiąganie efektów terapeutycznych. Nieprawidłowe techniki inhalacyjne skutkują wzrostem przyjmowanych dawek, a więc także kosztów leczenia. Zła kontrola leczonej jednostki chorobowej może przyczynić się również do konieczności hospitalizacji czy częstszych wizyt w gabinecie lekarskim.

W celu osiągnięcia oczekiwanych wyników terapeutycznych i efektywnym wspomaganiu całego procesu leczenia należy przestrzegać zasad prawidłowego wykonywania manewru inhalacyjnego. Każdy pacjent korzystający z tego typu urządzeń winien sprawdzić i skontrolować swoją technikę inhalacji, tak aby mieć pewność, iż podaż leku jest poprawna. Eliminacja występujących błędów jest warunkiem powodzenia terapii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here