Na półkach sklepowych możemy znaleźć całe mnóstwo olejów, które stanowią źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, między innymi Omega-3 i Omega-6, są doskonałym dodatkiem do posiłków, ale także posiadają właściwości, o których często nie mamy pojęcia. Jednym z nich jest olej z pestek dyni, który uznawany jest za jeden z najbardziej wartościowych przez wzgląd na swoją uniwersalność i szerokie zastosowanie.

Olej z pestek dyni – właściwości

Ten gęsty, ciemnozielony olej o charakterystycznym orzechowym aromacie i smaku już dawno znalazł swoich zwolenników, którzy korzystają z niego nie tylko w kuchni, ale także w medycynie. Wiele osób przekonuje, że regularne spożywanie oleju może zapobiec chociażby osłabieniu organizmu. Nie da się jednak nie zauważyć, że sama procentowa zawartość kwasów tłuszczowych w oleju z pestek dyni nie wygląda tak dobrze, jak na przykład w oleju lnianym. Przede wszystkim składa się on w prawie 19% z nasyconych kwasów tłuszczowych, które odpowiadają za zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi, a co za tym idzie także do miażdżycy naczyń krwionośnych. Całe szczęście cała reszta oleju z pestek dyni to kwasy nienasycone, w tym prawie 50% to kwasy wielonienasycone – Omega-6 i Omega-3, choć ten drugi wyłącznie w śladowych ilościach. Warto zatem pamiętać, że przy spożywaniu oleju z pestek dyni należy uzupełniać kwasy Omega-3, których powinniśmy spożywać więcej, niż Omega-6. Oprócz nich olej z pestek dyni zawiera witaminy A, E, C oraz witaminy z grupy B, a także żelazo, magnez, fosfor, selen i cynk.

Olej z pestek dyni jako lekarstwo na pasożyty

Zastosowanie przeciwpasożytnicze to chyba najbardziej popularna właściwość oleju z pestek dyni, jak i samych pestek, które także zawierają kukurbitacynę – alkaloid odpowiedzialny za paraliżowanie układu nerwowego pasożytów. Stosować go można w profilaktyce przeciwpasożytniczej, unikając w ten sposób pasożytów układu pokarmowego, takich jak tasiemce, glisty czy owsiki, a także jako pomoc w terapii. Warto także wspomnieć, że olej z pestek dyni jest delikatny dla żołądka i jelit, dlatego może być podawany także dzieciom.

Olej na męskie problemy

Olej z pestek dyni charakteryzuje się także zawartością fitosteroli, które swoim działaniem przypominają hormony płciowe. Normalizują poziom dihydrotestosteronu (DHT), dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów u mężczyzn, a także łysieniu na typu androgenowego. To jednak nie jedyna zaleta fitosteroli. DHT jest bowiem także odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego. Regularne spożywanie oleju z pestek dyni może zatem znacząco pomóc mężczyznom z delikatnym przerostem prostaty. Właśnie dlatego stanowi on dodatek do suplementów diety dla mężczyzn.

Olej z pestek dyni w kosmetyce

Olej z pestek dyni, tak samo jak wiele innych olejów, może być z powodzeniem używany w kosmetyce – zarówno jako środek do twarzy jak i włosów. Dzięki zawartości witamin z grupy B doskonale wpływa na kondycję skóry, wspierając procesy regeneracyjne naskórka a także łagodzi podrażnienia. Dlatego polecany jest przede wszystkim osobom ze skórą mieszaną i problematyczną, trądzikową.Dodatkowo, za sprawą znaczącej zawartości potasu, olej charakteryzuje się właściwościami rozjaśniającymi. Może być zatem używany w celu ujednolicenia kolorytu skóry bądź zniwelowania drobnych blizn, na przykład potrądzikowych bądź rozstępów. Zawartość witamin A i E sprawia, że olej z pestek dyni poleca się osobom z osłabionymi włosami – można wcierać go w strukturę włosa bądź dodawać do szamponów.

Zastosowanie w kuchni

Oczywiście olej z pestek dyni nadaje się także doskonale jako dodatek do potraw, przede wszystkim sałatek, chleba, warzyw czy sera. Dzięki wyjątkowemu, orzechowemu smakowi może być także elementem deserów – jest między innymi dodawany do sernika wiedeńskiego. Należy jedna pamiętać, iż olej z pestek dyni może być spożywany wyłącznie na zimno, gdyż tylko wtedy zachowuje swoje właściwości.

Olej z pestek dyni z pewnością warto dołączyć do swojego codziennego menu – nie tylko jako doskonały dodatek do potraw, ale także jako element wspierający zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Czytaj więcej na: https://niwki.pl/produkt/olej-pestek-dyni/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here